Czy interesujesz się polityką? Interaktywna prezentacja dla młodzieży

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z interaktywną prezentacją, która ma na celu zachęcić uczniów i uczennice do zainteresowania się polityką i kontrowersyjnymi tematami ze sfery spraw publicznych. Prezentacja jest prostym przewodnikiem dla młodych ludzi wskazującym, w jaki sposób pozyskiwać i analizować informacje o tym, co dzieje się w regionie, kraju czy na świecie.

Interaktywna prezentacja dostępna jest tutaj >>

Zachęcamy do przeprowadzenia zajęć, podczas których uczniowie i uczennice obejrzą interaktywną prezentację. Prezentacja jest dostosowana do urządzeń mobilnych, więc zajęcia nie muszą odbywać się w sali komputerowej - wystarczy, że uczniowie i uczennice skorzystają ze swoich smartfonów posiadających dostęp do internetu.

Na początku zajęć zaproś uczniów i uczennice do odwiedzenia strony: www.opolityce.ceo.org.pl/mlodzi 

Gdy młodzież zapozna się z całą prezentacją porozmawiaj z nimi na forum klasy (lub w kilku grupach) o ich wrażeniach.

Zapytaj uczniów i uczennice:

  • Czy podobała Wam się ta interaktywna prezentacja? Jeśli tak, to co podobało się Wam najbardziej, co najlepiej z niej zapamiętaliście?
  • Jaki temat porusza ta interaktywna prezentacja? Czy jest to temat istotny w Waszym życiu? Dlaczego tak,  dlaczego nie?
  • Czy uważacie, że obywatel demokratycznego kraju powinien posiadać własne poglądy polityczne? Dlaczego tak, dlaczego nie?
  • W prezentacji podanych jest kilka przykładów, jak budować swoje poglądy polityczne? Które z nich uznajecie za najbardziej trafne, najlepsze czy najwygodniejsze dla Was?
  • W prezentacji podanych zostało kilka zasad prowadzenia dobrej dyskusji na tematy polityczne. Które z nich zapamiętaliście? Czy stosujecie je w swoim życiu, w szkole, w domu?
  • Dlaczego te zasady są ważne, potrzebne? Czy każdy obywatel naszego kraju ma prawo do własnego zdania i tego, żeby zostać wysłuchanym?
  • Czy podczas dyskusji w naszej szkole stosujemy te zasady? Co moglibyśmy zrobić, aby nasze dyskusje zawsze były prowadzone z szacunkiem dla poglądów różnych osób?
  • W prezentacji pojawiły się także proponowane tematy dyskusji do zajęć o polityce. Czy któryś z wymienionych w prezentacji tematów szczególnie zapadł Wam w pamięć. Czy chcielibyście, abyśmy przedyskutowali go w klasie?

Mamy nadzieję, że prezentacja spodoba się uczniom i uczennicom i że będą chętnie do niej zaglądać. Będziemy bardzo zobowiązani za podzielenie się z nami komentarzami i opiniami uczniów i uczennic na ten temat!