Neutralność sieci. Czy dostawcy internetu mogą ograniczać użytkownikom dostęp do wybranych treści?

W grudniu 2017 r. w USA zniesiono neutralność sieci, co oznacza, że w Stanach Zjednoczonych dostawcy internetu mogą ograniczać użytkownikom dostęp do wybranych treści. Może to spowodować sytuację, w której użytkownik, aby mieć dostęp do Facebooka, YouTube'a czy Netflixa będzie musiał wykupić dodatkowo płatny pakiet. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania i czy powinno zostać ono wprowadzone w Polsce? Zapraszamy do dyskusji z uczniami i uczennicami na ten temat.

Neutralność sieci (internetu) to zasada, zgodnie z którą dostawcy usług internetowych i rządy nie nakładają żadnych ograniczeń na dostęp użytkowników do sieci. Zgodnie z nią wszyscy mamy równy dostęp do treści publikowanych w internecie, a ogranicza to tylko prędkość naszego łącza. Obywatelom Unii Europejskiej taką sytuację zapewnia rozporządzenie ws. neutralności sieci przyjęte w październiku 2015 r. przez Parlament Europejski.

W grudniu 2017 r. amerykańska Federalna Komisja Łączności zniosła neutralność internetu w USA. Od wielu lat nowelizację prawa forsowali najwięksi amerykańscy dostawcy internetu. Od teraz będą mogli, jak telewizje kablowe, oferować swoim odbiorcom różne pakiety na dostęp do różnych treści czy informacji w internecie. Na przykład, ograniczając dostęp do Facebooka, YouTube'a czy Netflixa dodatkową opłatą.

Zapraszamy do zapoznania uczniów i uczennice z artykułem opisującym wprowadzone w Stanach Zjednoczonych rozwiązanie opublikowane na portalu wp.pl:

Po lekturze przez uczniów i uczennice artykułu, poproś ich, aby w grupach zapisali argumenty przemawiające ZA i PRZECIW neutralności internetu.

Następnie poproś ich, aby określili swoje stanowisko w tej kwestii i zaproś ich do dyskusji, wykorzystując, na przykład, następujące pytania:

  1. Czy zniesienie neutralności sieci w USA oznacza koniec wolności i niezależności internetu?
  2. Jakie konsekwencje może przynieść nierówny dostęp do treści w internecie, ograniczony dla niektórych użytkowników (np. wyższymi opłatami) dostęp do wiedzy lub informacji?
  3. Czy zniesienie neutralności sieci w USA spowoduje wzrost inwestycji firm telekomunikacyjnych w rozwój sieci?
  4. Czy zrównanie warunków oferowania usług przez dostawców usług internetowych z warunkami, na jakich działają telewizje kablowe (czyli umożliwianie im ograniczania dostępu do treści publikowanych w internecie tak, jak telewizje kablowe ograniczają dostęp do niektórych kanałów telewizyjnych, które są dodatkowo płatne) zapewnia większą konkurencyjność na rynku usług internetowych? Czy spowoduje spadek cen za dostęp do internetu?
  5. Czy dostęp do sieci powinien być traktowany jak usługa publiczna, czyli jak dostęp do wody czy energii – korzystamy z internetu, ile i jak chcemy, bez żadnych ograniczeń?
  6. Czy internet powinien podlegać cenzurze np. władzy lub operatorów usług internetowych?