Relacja z zajęć o podatkach w Gimnazjum w Ożarowie Mazowieckim

Uczniowie i uczennice Gimnazjum im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Ożarowie Mazowieckim bardzo zaangażowali się w dyskusje o podatkach podczas zajęć przeprowadzonych na podstawie scenariuszy CEO. Zapraszamy do zapoznania się z relacją.

Zajęciom o podatkach według scenariuszy CEO poświęcone zostały 4 jednostki lekcyjne (po 2 godziny lekcyjne w tygodniu). Uczniowie i uczennice Gimnazjum im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Ożarowie Mazowieckim mieli podstawową wiedzę na temat podatków, więc wprowadzenie do zajęć poszło bardzo szybko.

Uczniów i uczennice szczególnie zainteresował moduł poświęcony dochodom i wydatkom państwa. Ćwiczenie z tortem okazało się strzałem w dziesiątkę, uczniowie i uczennice z zaangażowaniem projektowali strukturę wydatków naszego kraju. Bardzo ciekawie wyszło też omówienie ćwiczenia, cała klasa była zainteresowana dyskusją na ten temat. Uczniowie i uczennice byli zaskoczeni, jak bardzo ich wykresy różnią się od prawdziwej struktury wydatków Polski w 2016 r., ale tłumaczyli to tym, że media niewiele na ten temat mówią.

Na kolejnych dwóch lekcjach w następnym tygodniu uczniowie i uczennice przedstawiali swoje prace domowe, czyli przegląd wydatków ich tygodniowej konsumpcji. Następnie dyskutowali o plusach i minusach wyższych oraz niższych podatków i określali swoje stanowisko wobec różnych stwierdzeń na temat podatków, poprzedzone dyskusją w parach na ten temat. Ostatnim grupowym ćwiczeniem cieszącym się dużym zainteresowaniem uczniów i uczennic było określanie konsekwencji długo- i krótkoterminowych podwyższania oraz obniżania podatków.

Podsumowując zajęcia uczniowie i uczennice komentowali, że obecnie niewiele się mówi o podatkach, a hasła wyborcze dotyczące obniżania podatków są wykorzystywane przez partie polityczne w swoich kampaniach, mimo że w rzeczywistości to bardzo skomplikowane i zawiłe tematy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Ożarowa!

Dorota Stępniak

Gimnazjum im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Ożarowie Mazowieckim