Edukacja o transformacji

Transformacja ustrojowo czyli przejście z ustroju autorytarnego do demokratycznego, jakie miało miejsce w całej Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat 80. i 90. było wyjątkowym wydarzeniem, które zmieniło w olbrzymi sposób tę część Europy oraz wpłynęło na to, jak wygląda nasze dzisiejsze życie. 

Bardzo często jednak tematyka transformacji nie jest poruszana na lekcjach w szkole lub też traktowana w sposób pobieżny. Ze względu na związek z bieżącymi kwestiami społecznymi i politycznymi poruszanie tej tematyki budzi również obawy o zarzuty o naruszanie neutralności politycznej i nieumiejętność radzenia sobie z brakiem umiejętności kulturalnej dyskusji wśród uczniów i uczennic. 

Wierzymy, że bez rozmowy o ważnych wydarzeniach z historii najnowszej nie jest możliwe rozumienie współczesności oraz świadome funkcjonowanie jako obywatel lub obywatelka kraju, który objęła transformacja. 

W ramach projektu “Transition Dialogue” wypracowaliśmy zestaw scenariuszy oraz materiałów pomocniczych pozwalających nauczycielkom i nauczycielom poruszać tematy związane z transformacją ustrojową na lekcjach – zapraszamy do korzystania z materiałów!

Jak uczyć o transformacji?

Zapoznaj się z projektami, spotkaniami, materiałami edukacyjnymi, kontekstem lokalnym, narodowym i międzynarodowym.

Polecane materiały

film
Film

Zrozumieć transformację. Pięć perspektyw

Czym była transformacja ustrojowa dla Polski? Jak wygląda i jak powinno wyglądać nauczanie o transformacji w polskich szkołach? Film, w którym 5 ekspertów dzieli się swoimi opiniami i spostrzeżeniami w tym temacie.

artykuł
Scenariusz do filmu

Zrozumieć transformację- scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć jest uzupełnieniem filmu „Zrozumieć transformację- pięć perspektyw”, w którym eksperci z różnych stron politycznych i społecznych dzielą się swoimi opiniami i spostrzeżeniami na temat transformacji ustrojowej.

film
Film

Jak uczyć zdalnie historii najnowszej?

Film z konferencji dla nauczycieli i nauczycielek, o tym, jak uczyć i rozmawiać o najnowszej historii Polski.

audio
Podcast (ang)

Czy powinniśmy uczyć o transformacji?

Podcast w języku angielskim – Alicja Pacewicz (CEO) oraz Vedrana Pribičević (Uniwersytet Zagrzeb) rozmawiają o potrzebie edukowania o transformacji ustrojowej.

artykuł
Scenariusz

Ślady transformacji wokół nas. Kultura materialna schyłku PRL i początków III RP

Scenariusz mini projektu i/lub zajęć (na żywo i/lub online).